חיפוש רופא
שם משפחה
איזור בארץ
יישובים
התמחות
חיפוש לפי שם

הצגות מקרים

שיניים כלואות הן שיניים המאחרות לבקוע זמן רב מעל הגיל הממוצע לבקיעתן. הסיכויים לבקיעתם הטבעית של שיניים כלואות הם נמוכים באופן כללי וחשוב לחקור מדוע שיניים אלה אינן בוקעות. לרוב, הסיבה היא שהן נמצאות במיקום או עמדה או כיוון לא תקין. להתעלם מזה ולא ליזום טיפול מתאים לשיניים "קבורות" אלה, עלול לגרום נזק לשיניים הסמוכות וליצירת ציסטות.
לאחר אבחון מתאים על ידי אורתודונט/ית, יש לבצע טיפול שיעזור להביא את השיניים האלו למקומן תוך שימוש במכשירים אורתודונטיים, בדרך כלל בשתי הלסתות, במטרה לשמש כבסיס או עוגן להפעלת כוחות עדינים. מכיוון שמכשירים אלה מתאימים להזזת שיניים באופן כללי ומכיוון שממילא יש להזיז את השיניים הסמוכות בכדי שיהיה לאן להביא את השיניים הכלואות כאשר הן יובאו למקום, רצוי לנצל אותם לטיפול ביתר בעיות המשנן (כגון שיניים עקומות אחרות וכו').
כאשר הוכן מקום יהיה צורך לרוב בפרוצדורה שתבוצע ע"י כירורג פה ולסתות, המיועדת לחשוף את השן/שיניים הכלואות ולהדביק סמך עליהן (לרוב בצורת כפתור מתכתי). לאחר מכן, האורתודונט/ית יפעיל כוחות עדינים בכדי להזיז את השיניים ממקומן אל עבר המקום שהוכן עבורן בפה. בדרך זו, המתרפא/ה ירוויח שיניים יקרות וחשובות, יסולק מקור סכנה רפואית אפשרית וישופר מראה השיניים והחיוך.
לעיתים, כמו בשיני בינה כלואות, יש צורך לעקור אם השן הכלואה בגלל שלא ניתן למשכה למקומה בקשת. במקרה שהשן הכלואה שנעקרה נמצאת בקדמת הפה יש צורך לעיתים להחליף אותה בשתל.

קרא עוד >>
ישנם פגמים מולדים רבים המתבטאים גם בליקוי בשיניים, בלסתות ו/או במבנה הפנים. אחד השכיחים שבהם הוא מום מולד של שסע של השפה (לפי הערכה המבוססת על נתוני משרד הבריאות, נולדים בישראל מדי שנה כ-80 עד 100 עם צורה כל שהיא של שסע של השפה, החך או שניהם). בחלק מהמקרים השסע מאובחן כבר בסריקת המערכות בעזרת אולטרא-סאונד הנעשית לאם ההרה.
התינוקות הנולדים עם השסע, מטופלים במספר יחידות לטיפול במומים מולדים, במספר מרכזים רפואיים הפזורים על פני כל הארץ. הטיפול הינו אינדיבידואלי לכל תינוק, בהתאם לסוג השסע איתו הוא נולד.
ישנם סינדרומים מולדים רבים בהם יש חסר או עודף שיניים וגם הם צריכים להיות מטופלים לרוב מגיל צעיר. הטיפול כולל לרוב לא רק טיפול אורתודונטי אלא גם עזרה פסיכולוגית לההורים להתמודד נפשית עם המום המולד. הטיפול הכוללני בילדים שנולדו עם שסעים מתבצע לרוב במסגרת מרפאות מיוחדות ובצוותים מיוחדים שקיימים במספר בתי חולים, ובדרך כלל לא מבוצעים במרפאות הפרטיות או "הציבוריות". קרא עוד >>
טיפול אורתודונטי ב"ילד החריג" כולל טיפול בילדים בעלי מגבלות שונות, כגון פיגור סכלי (Mental retardation), שיתוק מוחין (Cerebral Palsy), בעיות בתפקוד השרירים (Muscular disorders), בעלי תסמונת Down, אוטיסטים ובעלי תסמונות שונות יותר נדירות.
בילדים אלו, ליקויי סגר מופעים בשכיחות גבוהה יותר ובחומרה גדולה יותר בהשוואה לאוכלוסייה הרגילה . ילדים הסובלים מפיגור סכלי מראים שכיחות גבוהה יותר של ליקוי סגר Class II, המתבטא בבליטה של שיניים עליונות לעומת התחתונות. בילדים הסובלים משיתוק מוחין קיימת שכיחות גבוהה של Class II משולב בד"כ גם עם מנשך פתוח ((open bite. ילדים בעלי תסמונת Down מתאפיינים בלסת עליונה צרה, סגר צלבי אחורי ו/או קדמי, מנשך פתוח, שיניים חסרות או קטנות. ילדים עם בעיות שרירים סובלים בד"כ מליקוי סגר Class II ומנשך פתוח.
מתן טיפול אורתודונטי ל"ילד החריג" מלווה בקשיים רבים. ההבנה והקואורדינציה הדרושות לביצוע פעולות פשוטות כמו צחצוח שיניים יעיל או מורכבות יותר, כמו הרכבת חלקי מכשור שונים חסרות ברב המקרים, ולכן האחראיות על הטיפול חייבת ליפול לידי גורם שלישי, ההורה או מבוגר אחר שמטפל בילד בחיים היומיומיים. הוא יצטרך לבצע את צחצוח השיניים, את הרכבת המכשירים בתוך הפה או מחוץ לפה, ולדאוג להגעה סדירה למרפאה פעם ב- 3-6 שבועות.
בישראל, טיפול אורתודונטי לאוכלוסייה החריגה ניתן במספר מרכזים:
1. המרכז לטיפול בילדים חריגים, במסגרת המחלקה האורתודונטית בביה"ס לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית בירושלים, הדסה עין-כרם
2. המרכז לטיפול בילדים חריגים, במסגרת המחלקה האורתודונטית בביה"ס לרפואת שיניים, תל אביב
3. המרכז לבריאות השן, היחידה לאורתודונטיה, מרכז רפואי ע"ש פוריה, טבריה
4. היחידה לאורתודונטיה, מרכז רפואי ע"ש חיים שיבא תל-השומר

קרא עוד >>
אורתוכירורגיה=טיפול אורתודונטי ליישור שיניים מלווה בטיפול כירורגי של הלסתות.
טיפול אורתודונטי הhbu טיפול שנועד ליישר שיניים וניתן לבצע אותו בכל גיל, אולם אם ברצוננו לבצע טיפול אורתודונטי המשפיע גם על כוון הגדילה וההתפתחות של הלסתות (טיפול אותודונטי-סקלטלי או טיפול אורתודונטי-פונקציונלי), במתרפאים מבוגרים בהם הסתיימו תהליכי הגדילה של הלסתות לא מכבר, יש צורך בהתערבות ניתוחית בלסתות על מנת לשנות את כוונם, צורתם והמראה שלהם.
טיפול כזה מבוצע בליקויי סגר כגון הבלטה או שקיעה של לסת עליונה ו/או תחתונה (המלווה לרוב גם בליקוי בעמדת השיניים), בליטה של קו החניכיים העליון מעבר לשפתיים (דבר המתגלה בעיקר בחיוך רחב ומשולב לעיתים עם בעיה של שפה עליונה קצרה), לסת עליונה מוצרת (היוצרת סגירה הפוכה של השיניים באיזורים האחוריים) ועוד ליקויים רבים- גנטים והתפתחותיים.
בטיפול משולב אורתודונטי כירורגי נדרשת תקשורת ושיתוף פעולה הדוק בין רופאים משני תחומי התמחות ברפואת שיניים: מומחה ליישור שיניים (אורתודונט/ית) ומומחה לניתוחי פה ולסתות (כירורג/ית).
קרא עוד >>
טיפול אורתודונטי משולב הוא טיפול אורתודונטי הכולל בתוכו צורך בשלוב של גורמים נוספים ברפואת שיניים או ברפואה על מנת להגיע לתוצאה האופטימלית הרצויה. התחומים הנוספים שלרוב מעורבים בטיפול אורתודונטי משולב הם למשל פריודונטיה- רפואת חניכיים, שיקום הפה (סתימות, כתרים, טיפולי שורש, ציפויי שיניים, הלבנות ועוד), שתלים (במקרי חוסר שיניים), כירורגית הפה והלסתות (במקרים של ליקויי בגדילת הלסתות והפנים), כירורגיה פלסטית (כגון במקרים של שסע בשפה ובחך) , קלינאית תקשורת (בליקויי דיבור למיניהם או בהתנהגות לקויה של הלשון במנוחה בליעה ודיבור) ועוד ועוד.
קרא עוד >>
טיפול במבוגרים מהווה כ-20-30 אחוז מכלל הטיפולים האורתודונטים ומתרחש לרוב בגילאים 16-18 ומעלה (ללא הגבלת גיל). טיפול במבוגרים כולל גם הוא את כל סוגי ליקויי הסגר וכמעט את כל סוגי המכשירים האורתודונטים. ייחודו של שלב זה הוא שבמהלכו לא חלה כל גדילה של הפנים ו/או הלסתות ולכן לא ניתן להשפיע ולשנות את המבנה שלהם אלא על ידי התערבות ניתוחית. הבדל נוסף הוא שמתרפא מבוגר הוא לרוב בעל בעיות נוספות המתלוות לליקוי הסגר ממנו הוא סובל כגון מחלות חניכיים, חסר שיניים וכן חוסר חומר שן עקב נגעים עששתיים. הדבר מצריך לרוב טיפול אורתודונטי משולב , והוא ייסקר בנפרד במדור זה. טיפול במבוגרים מצריך תשומת לב מיוחדת על אסתטיקה לא רק בסיום הטיפול אלא גם במהלכו והשיטות המגוונות יוצגו גם הן בחלק זה.
אם נתקלת בבעיה או בטיפול שתיאורו אינו מופיע בחלק זה אנא שלח/י מייל ל:info@orthoisrael.org.il ואנו נוסיף אותו בהקדם האפשרי.קרא עוד >>
טיפול במתבגרים מהווה את עיקר הטיפולים האורתודונטים ומתרחש לרוב בגילאים 11-14 עם החלפת השיניים החלביות לקבועות, אם כי לעיתים ניתן לראות ילדים המחליפים שיניים מוקדם או מאוחר מהרגיל ולכן גיל הטיפול יכול לחרוג במספר שנים כלפי מטה או מעלה. טיפול במתבגרים כולל את כל סוגי ליקויי הסגר וכמעט את כל סוגי המכשירים האורתודונטים. ייחודו של שלב זה, פרט לכך שהוא עוסק לרוב ביישור השיניים הקבועות שזה אך בקעו, הוא שבמהלכו מתרחשת עדיין גדילה של הפנים ושל הלסתות וישנה אפשרות להשפיע עליה הן על ידי עיכובה או עידודה.
חלק זה יסקור את מגוון הבעיות והטיפולים השכיחים בהם. אם נתקלת בבעיה או בטיפול שתיאורו אינו מופיע בחלק זה אנא שלח/י מייל ל:info@orthoisrael.org.il ואנו נוסיף אותו בהקדם האפשרי.
קרא עוד >>
טיפול אורתודונטי בילדים עשוי לעיתים להתחיל בגיל 5 ולהמשך עד לגיל 11-13 בו מתחלפות כל השיניים החלביות לשיניים קבועות.
בחלק זה י/תוכל למצוא הגולש/ת מספר בעיות אורתודונטיות האופנייות לגיל המוקדם וכן תאור של אופציות טיפוליות מקובלות. יצוין כי ישנן אופציות רבות ומטבע הדברים לא כולן מתוארות. אם נתקלת בבעיה או בטיפול שתיאורו אינו מופיע בחלק זה אנא שלח/י מייל ל:info@orthoisrael.org.il ואנו נוסיף אותו בהקדם האפשרי.
קרא עוד >>
עבור לתוכן העמוד