חיפוש רופא
שם משפחה
איזור בארץ
יישובים
התמחות
חיפוש לפי שם

לסת עליונה מוצרת

לסת עליונה מוצרתליקוי האופיני לילדים בעלי מבנה גנטי מולד של לסת צרה או בעיה התפתחותית הנובעת כתוצאה מתת התפתחות של הלסת העליונה עקב נשימת פה וחסימת דרכי הנשימה באף. תופעה זו אופינית לילדים שסבלו מדלקות דרכי הנשימה לעיתים תכופות בילדות, חולי אסטמה, וכן ילדים בעלי הרגל מציצת אצבע או מוצץ הנמשך מעבר לגיל 3-4. במצב בו כל הלסת העליונה מוצרת ניתן לראות לרוב גם הבלטה של השיניים העליונות הקדמיות, מנשך "הפוך" או "סגר צלבי" באזורים האחוריים כאשר הלסת התחתונה "עוטפת" את העליונה במקום המצב התקים בו הלסת העליונה "עוטפת" כולה את התחתונה.

 

 

כאשר הלסת העליונה מוצרת, ניתן לראות לרוב גם הבלטה של השיניים העליונות הקדמיות, או בשפה המקצועית, Over-Jet מוגדל

כאשר הלסת העליונה מוצרת, ניתן לראות לרוב גם הבלטה של השיניים העליונות הקדמיות, או בשפה המקצועית, Over-Jet מוגדל

 

הבלטה של שיניים קדמיות

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כאשר הלסת העליונה מוצרת, יש לעיתים גם תופעה של מנשך "הפוך" או סגר צלבי" באזורים האחוריים כאשר הלסת התחתונה "עוטפת" את העליונה במקום המצב התקין בו הלסת העליונה "עוטפת" כולה את התחתונה.
כמו כן, יש לרוב תופעה של מנשך פתוח קדמי עקב ההצרות של הלסת והחך הגבוה.

 

     
     

 טיפול בלסת עליונה מוצרת

תמונה אופינית ללסת עליונה מוצרת

ישנה חשיבות רבה לאבחון נכון של הסיבות ללסת המוצרת וברוב המקרים יש לטפל בליקוי זה מייד עם אבחונו (לרוב עם בקיעת השיניים הקבועות הטוחנות הראשונות וכן החותכות המרכזיות והצדדיות העליונות והתחתונות - בסביבות גיל 8-9). לעיתים יש להתחיל בטיפול מוקדם יותר ולעיתים ניתן לחכות ולטפל בגיל מבוגר יותר ויש להתייעץ עם האורתודנט/ית בנוגע לעיתוי הרצוי בכל מקרה ומקרה.
 

 הרחבה באמצעות פלטה ניידת
פלטה להרחבת לסת עליונה (באדיבות מעבדת "אורתוליין")

טיפול זה הינו מיועד להרחבות בעלות אופי דנטלי (של שיניים בלבד) ותלויות בשיתוף פעולה טוב של המתרפא/ה. ניתן להשתמש בסוג זה של טיפול החל מגיל 5 כאשר שיני החלב בפה וכלה בגיל מבוגר בו כל השיניים הקבועות בפה. הרחבת הבורג הנמצא בפלטה נעשית לרוב על ידי המתרפא/ה או הוריו/יה וכוללת סיבוב הבורג אחת לשבוע למשך מספר חודשים. יש להקפיד על הרואות הרופא/ה לגבי שעות הההרכבה הרצויות של הפלטה וכן על המועד בו ניתן להפסיק את השמוש בה. יש לציין כי סוג זה של טיפול הינו לרוב שלב מקדים לטיפול אורתודונטי כולל שעיתויו ייקבע על ידי הרופא/ה.
 

 
 
עבור לתוכן העמוד