חיפוש רופא
שם משפחה
איזור בארץ
יישובים
התמחות
חיפוש לפי שם

אורתודונטיה למבוגרים וטיפולים רב תחומיים

האם ניתן לקבל טיפול אורתודנטי במתרפאים הלוקחים ביס פוספונטים?

אחד הטיפולים השכיחים כיום, בעיקר בקרב בני הנוער,הוא "יישור שיניים" או בשמו המקצועי, טיפול אורתודונטי. בטעות, נהוג לחשוב כי טיפולים אורתודונטים הם לצרכים אסתטיים בלבד. האמת היא שבמקרים רבים נובע הטיפול מצורך תפקודי של השיניים עקב סגירה לא תקינה, חוסר בקיעה של שיניים, צפיפות שיניים, סטייה של הלסת או "מנשך הפוך". העדר טיפול עלול לגרום לבעיות בטווח הרחוק שיתבטאו בכאבים במפרק הלסת, בעיות חניכיים, עששת ושחיקה מוגברת של השיניים עקב עומס לא שווה עליהן.  

ביס פוספונטים הם חומרים אשר ניתנים לשימוש רפואי במקרים של אוסטאופורוזיס (דלדול עצם) מחלות סרטניות הקשורות בעצם ומחלות אחרות.

התרופה הנפוצה ביותר בשמוש ממשפחת הביס פוספונטים היא  Alendronate או בשמה המסחרי Fosamax.תרופה זו מצוינת בעיכוב בספיגת העצם, משפרת מחלת חניכיים במידה רבה, אולם מעכבת ריפוי של עצם. ישנם מספר מועט מאד של פרסומים בספרות על טיפול אורתודונטי באנשים אשר מטופלים בביספוספונטים דרך הפה.

התוויות הטיפול הינן:

   יש לברר עם המתרפא היסטוריה רפואית מלאה·     

   יש לתכנן את מטרות הטיפול האורתודונטי  ולהימנע מטיפולים ארוכים מאד וקשים מאד

   יש להסביר את מטרות הטיפול למתרפא

   יש להביא בחשבון שתנועת השיניים בטיפול האורתודונטי תהיה איטית יותר מהנורמה

   יש להימנע ממכשירים אשר יוצרים לחץ על הרקמה הרכה ( לחיים חניכיים וכו).

 במקרים של לקיחת ביס פוספונטים דרך הוריד:

  להוועץ עם הרופא המטפל

  יש להמנע מפרוצדורות חודרניות

  יש לבצע טיפולים קצרי טווח 

  יש לעקוב אחר המתרפא ולהיות עירניים לגבי התפתחות פצעים בפה

לראש העמוד לראש העמוד

האם יש מגבלות לטיפול במבוגרים?

עקרונית ניתן לטפל באורתודונטיה במבוגרים בכל גיל – והמגבלות היחידות הן מצבו הבריאותי של המטופל (ויכולתו לשיתוף פעולה), והמצב הבריאותי של השיניים (לא

 ניתן למשל לטפל בפה שסובל מדלקות חניכיים, ויש לטפל קודם כל בדלקת). ניתן לטפל גם בנשים הרות – אולם אז, בגלל רגישות החניכיים בהריון, יש צורך בשמירה קפדנית במיוחד על היגיינת הפה.
לטיפול באנשים מבוגרים, שלא כמו בילדים, יש בכל זאת מגבלות מסוימות. אצל מבוגרים ניתן להפעיל פחות לחץ על השיניים, משום שצריך להיזהר יותר מפני פגיעה בעצם שבה תקועות השיניים.
אצל ילדים העצם בונה את עצמה ללא הפסק (וזו גם הסיבה ששברים בגפיים אצל ילדים מתרפאים בקלות רבה יותר) בעוד שאצל מבוגרים מסת העצם צפופה פחות, ולכן יש להיזהר מהפעלת לחץ חזק, שיגרום לעצם להיפגע ולשיניים ללכת לאיבוד..

מגבלה נוספת בטיפול במבוגרים היא שאצל ילדים אפשר ליישר גם לסת בולטת ו"להכניס" אותה פנימה ע"י משיכת שיניים. אצל מבוגר, ניתן לכל היותר להכניס פנימה את השיניים כדי לשפר את המראה, אולם אם הלסת בולטת מאוד, רק ניתוח "פלסטי" שבו מוזזות הלסתות יעזור.

לא מדובר במגבלות משמעותית: כשהשיניים בורחות החוצה, רכס השיניים, הממוקם על עצם הלסת, "רץ" איתן. לכן, אם אנחנו מחזירים את השיניים פנימה, גם רכס השיניים יחזור פנימה והתוצאה תהיה אסתטית יותר. לפעמים, כשמעוניינים לעשות למטופל שיקום פה ותותבת, מתחילים ראשית ביישור שיניים כדי להחזיר את רכס השיניים למקומו למרות שיודעים שבתום הטיפול לא יישארו שיניים בפה.
דווקא הסתימות, הכתרים ושאר התוספות שאספנו במשך השנים לא אמורים להפריע ליישור השניים, והם אפילו יכולים לעזור. אם קיים שיקום בפה, כמו כתרים או תותבות, לפעמים ישתמשו בהם כעוגן אורתודונטי שאליו מושכים שיניים או ממנו דוחפים אותן.


לראש העמוד לראש העמוד

מתי יש צורך "למשוך" שן אצל אדם מבוגר (Forced Eruption)?

משיכת שן היא פעולה אורתודונטית שנועדה להזיז שן שבורה מתחת לקו החניכיים או שן שנפגעה מעששת ושולי השן הבריאים נמצאים מתחת לקו החניכיים.
באמצעות האורתודונטיה ניתן "למשוך" את אותה שן כלפי חוץ, לגרום לכך שהחלק הבריא שלה, שהיה שקוע קודם לכן בתוך החניכיים, יבקע החוצה, ואז יהיה ניתן לשחזר את השן באמצעות כתר או כל אמצעי שיקומי אחר.
הבקעת שיניים משמשת גם למשיכת שן המיועדת לעקירה ובאמצעות התנועה האורתודונטית ניתן לשפר את מתאר החניכיים והעצם התומכת לקראת ביצוע השתלה או שיקום באמצעות גשר.
הבקעת שיניים משמשת גם על מנת לשחזר את מראה השיניים לאחר שבמשך השנים הן נשחקו וכתוצאה מכך, הפנים נראות מבוגרות יותר. על ידי הבקעה של שיניים באמצעים אורתודונטים ניתן לשחזר את גובה השליש התחתון של הפנים, ולהצעיר את המראה הכללי של המתרפא.

 

 

 

לראש העמוד לראש העמוד

מה גורם לאנשים מבוגרים לרצות לעבור טיפול אורתודונטי?

אחרים מגיעים מפני שהשיניים שיושרו בילדותם חזרו במהלך השנים למצבם הקודם.
אבל אסתטיקה, מסתבר, היא לא הסיבה היחידה להיכנס לקשר עמוק עם האורתודונט. לפעמים מדובר בכלל בהוראה של רופא השיניים, כחלק משיקום הפה.

יישור שיניים מאפשר לפתור בעיות פה שונות ששכיחותן עולה עם השנים. למשל יישור שיניים יכול לפתור בעיות חניכיים כמו בעיה של יצירת כיסי חניכיים (חללים שנוצרים בין השן לבין הרקמה התומכת). פיזור שיניים נכון לאורך הקשת יכול לעיתים גם לחסוך השתלות שיניים. ושימוש באמצעים אורתודונטים יכול להציל שיניים שנחשבו הרוסות ולמנוע עקירתן.

לראש העמוד לראש העמוד

שיני בינה והצטופפות שיניים קדמיות תחתונו


 מחקרים רבים בדקו בשנים באחרונות את הקשר בין בקיעת שיני הבינה לבין הצטופפות השיניים הקדמיות

(תופעה הנקראת "הצטופפות מאוחרת"). המסקנה החד משמעית כיום היא שתופעת ההצטופפות קיימת גם כאשר אין שיני בינה בכלל והלחץ שהשיניים האלו מפעילות בזמן בקיעתן אינו גורם ל"דחיפה" של השיניים החותכות. למרות זאת, יש מקרים רבים בהם אין לשיני הבינה מקום לבקוע ויש צורך לעקור אותן עקב מנח לקוי ו/או דלקות חוזרות. במידה ושן הבינה הכלואה היא בעלת קרבה מסוכנת לעצב וחשש לפגיעה בו במהלך העקירה הכירורגית ניתן להשאירן במקומן תוך מעקב של רופא שיניים אחר מצבן.

אין כל מניעה לבצע טיפול אורתודונטי ליישור השיניים הקדמיות גם כאשר שיני הבינה לא נעקרות ובכל מקרה מומלץ בסוף הטיפול לבצע קיבוע על ידי חוט מודבק בחלק הפנימי של השיניים הקדמיות שיישאר למשך שנים רבות ו/או פלטה ניידת להרכבה בשעות הלילה, כל זאת על מנת למנוע הצטופפות נוספת של השיניים במהלך השנים. 


לראש העמוד לראש העמוד

מדוע צריך לעיתים לבצע עקירת שיניים קבועות לצורך טיפול אורתודונטי?


מתי ישנו צורך בעקירת שיניים קבועות במהלך טיפול אורתודונטי?

הסיבות העיקריות בהן שוקלים עיקרות שיניים הם:


1.אי ההתאמה חמורה בין גודל השיניים לבין גודל הלסתות, המתבטאת בצפיפות קשה מאוד בקשתות השיניים. השיניים לא מסודרות בשורה אחידה , "רוכבות" אחת על השניה, חלק מהשיניים אינן מסוגלות לבקוע . 

2. כשהשיניים בולטות משמעותית החוצה, עקירת השיניים מאפשרת להזיזן לאחור ולהעמידן בזוית נכונה על הלסת, וכך להזיז את השפתיים לאחור, דבר שמשפר את יכולתן להיפגש ואת מראה הפנים.

3. מתאר הפנים בולט של המתרפא: כשהשפתיים בולטות וקשה להפגיש ביניהן, עקירות עשויות לעזור בפתרון בעיות אלו

4. גיל המתרפא: כאשר לא ניתן לנצל תהליכי גדילה לצורך יצירת מקום לשיניים. ככל שהגיל מבוגר יותר, האפשרות היחידה ליצור מקום היא עקירת שיניים.

האם לא חבל לעקור שיניים בריאות?
1. השיניים שעוקרים הן אמנם בריאות, אך עקירתן לעתים תורמת לבריאות כל מערכת הפה, כפי שיוסבר בסעיף הבא.

2. העקירה מהווה את האפשרות היחידה לשפר את מראה הפנים.

3. הרווחים של העקירות נסגרים לחלוטין, ומערכת השיניים מתפקדת ללא בעיות.

לסיכום: 
מדובר בהחלטה מורכבת, רצוי להקשיב לכל מערכת השיקולים של האורתודונט, שעבר הכשרה יסודית העוזרת לו להגיע להחלטה הנכונה ביותר. 


 

לראש העמוד לראש העמוד

אורתודונטיה לפני שיקום

מועמד לשיקום הפה ? טיפול חניכיים ? שתלים ? שאל את רופא השיניים שלך האם ייעוץ עם אורתודונט מומחה יכול להוביל לתוצאה טובה יותר...

טיפול אורתודונטי יכול לעזור בשיקום
-
טיפול אורתודונטי כבר מזמן אינו טיפול לילדים בלבד, מבוגרים רבים בוחרים בטיפול זה לשיפור תפקוד ומראה השיניים שלהם. אולם, עדיין יש להגביר את המודעות לגבי השילוב של טיפול אורתודונטי בטיפול לשיקום הפה.
 - טיפול אורתודונטי יכול לעזור בשיקום של שן בודדת, לדוגמא על ידי תהליך של הבקעה (מכונה בספרות המקצועית הבקעה מאולצת), אשר מייצר גבולות טובים יותר לשיקום ופעמים רבות יכול לחסוך ניתוח חניכיים .תהליך זה הינו פשוט, קצר וחוסך פגיעה בשיניים סמוכות. 
- טיפול אורתודונטי יכול לסייע בשיקום קדמי אסתטי של מספר שיניים. לדוגמא, יישור שיניים לפני התקנת ציפויים אסתטיים יכול לשפר מאוד את התוצאה, ולחסוך נזק אפשרי לשיניים.
- במקרים של שיקום פה מלא בגין אובדן שיניים נרחב או מחלת חניכים מתקדמת. עזרה של טיפול אורתודונטי מכין משפרת את עמדת השיניים הקיימות ואת המיקום האפשרי של שתלים, ולכן יש לה ערך רב לתוצאה הסופית. בנוסף, הכנה כזאת עשויה גם למנוע טיפולים נוספים בשיניים כגון השחזות אגרסיביות, טיפולי שורש מיותרים ועוד.

טיפול אורתודונטי יכול לשפר את הסיכוי להצלחה בשתלים דנטלים
בעת תכנון כירורגי להתקנת שתלים דנטלים, טיפול אורתודונטי יכול לשפר את איכות העצם המיועדת להשתלה. בכך הטיפול האורתודונטי משפר משמעותית את הסיכוי להצלחת השתלים והשיקום המותקן עליהם, וכן ליצור אפשרות להתקנת שתלים באזורים בהם אפשרות זו לא היתה קיימת לפני הטיפול האורתודונטי.  הטיפול האורתודונטי יכול לחסוך ניתוחים מסובכים  ויקרים, ולבנות רקמת עצם טבעית, ולא עצם מלאכותית שמנסים לבנות בניתוח.  בנוסף בניית עצם זו היא בכל המימדים, גם במימד הגובה שבו קשה להבטיח תוצאה טובה בניתוח לבניית עצם.
חשוב להבין שמדוברבטיפול אורתודונטי מכין, המחייב התקנת מכשור אורתודונטי. בהשוואה לשיטות כירורגיות לבנית רכס העצם, יש בה יתרונות רבים. ביניהם: סיכויים טובים יותר להשגת מטרה, הגישה היא שמרנית יחסית לאופציה הניתוחית, תהליך בנית העצם הוא פיזיולוגי יותר וצפוי, ניתן להשיג גם מטרות אסתטיות נלוות כמו יישור שיניים ותיקון בעיות סגר נוספות.

שיתוף פעולה מנצח
תוצאה אופטימלית מחייבת שיתוף פעולה נכון בין רופא השיניים, לבין המומחה ביישור שינייים לתכנון הטיפול בהתאם לציפיות המתרפא והמצב הקליני.
לסיכום, טיפול אורתודונטי יכול לעזור בשיקום הן ברמת השן הבודדת, הן ברמת מספר שיניים והן ברמת שיקום פה מלא. יהא זה חכם מצד המתרפא ומצד רופא השיניים המשקם לדון באפשרויות אלו ולפנות לייעוץ של מומחה בתחום יישור השיניים בעת תכנון הטיפול השיקומי.


לראש העמוד לראש העמוד
עבור לתוכן העמוד