חיפוש רופא
שם משפחה
איזור בארץ
יישובים
התמחות
חיפוש לפי שם

כיצד משלבים טיפול אורתודונטי עם ניתוח לסתות?

שילוב בין תזוזת שיניים לתזוזת לסתות בעזרת ניתוח
אורתוכירורגיה=טיפול אורתודונטי ליישור שיניים מלווה בטיפול כירורגי של הלסתות.

למי הוא נועד ומדוע הוא קיים?

טיפול אורתודונטי המוכר לכולם הוא טיפול שנועד ליישר שיניים וניתן לבצע אותו בכל גיל. בעבר היה הטיפול נהוג רק בילדים אך כיום נהוג יותר ויותר לטפל גם במבוגרים המעוניינים לשפר את האסטטיקה או התפקוד של מערכת השיניים.

ליקוי סיגרי הוא הליקוי המחייב טיפול ליישור שיניים. לליקוי זה 2 מקורות אפשריים. אפשרות אחת היא שהגורם לליקוי הסיגרי הוא בבעיה של שיניים שאינן ישרות כגון שיניים צפופות/מרווחות, שיניים בולטות, שיינים מוטות וכיו"ב. אפשרות שניה היא שהמקור לכל הבעיה היא עמדה לקויה של הלסתות כלומר ליקוי בשלד הפנים המכונה גם ליקוי סקלטלי.

כאשר הילד גדל ומתפתח ניתן לבצע טיפול אורתודונטי המשפיע גם על כוון הגדילה וההתפתחות של הלסתות טיפול זה מכונה טיפול אותודונטי-סקלטלי או טיפול אורתודונטי-פונקציונלי. בדרכים אלה ניתן להשפיע ולשנות את מבנה שלד הפנים ורק אחר כך לבצע טיפול אורתודונטי ליישור שיניים.

במתרפאים מבוגרים בהם הסתיימו תהליכי הגדילה של הלסתות לא מכבר, יש צורך בהתערבות ניתוחית בלסתות על מנת לשנות את כוונם, צורתם והמראה שלהם. טיפול כזה מבוצע בבעיות של בליטת לסת ושיניים עליונות לעומת תחתונות או להפך בליטת לסת ושיניים תחתונות לעומת העליונות תוך יצירת מבנה של מנשך קידמי הפוך. בעיה אחרת המחייבת התערבות ניתוחית כזו הוא בליטה של קו החניכיים העליון מעבר לשפתיים דבר המתגלה בעיקר בחיוך רחב ומשולב לעיתים עם בעיה של שפה עליונה קצרה. גם במקרים של לסת עליונה מוצרת היוצרת סגירה הפוכה של השיניים באיזורים האחוריים נזקק לטיפול כירורגי כזה.

בחלק מן ההפרעות שצויינו ניתן לפתור את הבעייה על-ידי יישור שיניים בלבד שממסך את ההפרעה במבנה הלסת. במיקרים אלה לרוב הבעיה במבנה הלסת אינה חמורה במיוחד. לעיתים במיקרים אלה יהיה גם צורך בעקירת שיניים לצורך פעולת היישור שאף תמסך כאמור על המבנה הלקוי של הלסת.

במיקרים קשים יותר יהיה כאמור צורך בטיפול אורתוכירורגי שישלב יישור השיניים עם ניתוח של הלסתות.

כיצד מתרחש סדר הטיפול?

בטיפול משולב אורתודונטי כירורגי נדרשת תקשורת ושיתוף פעולה הדוק בין רופאים משני תחומי התמחות ברפואת שיניים מומחה ליישור שיניים = אורתודונט ומומחה לניתוחי פה ולסת כירורג
בכל מקרה מתחילים בשלב של יישור שיניים שהוא שלב מכין לניתוח. בשלב זה מבצעים יישור של קשתות השיניים בדרך כלל במקרה זה אין צורך בעקירות שיניים. שלב זה אורך כשנה ובמהלכו נלקחות מידי פעם מידות של השיניים ונבדקת מידת ההתאמה בין שתי קשתות השיניים. במהלך שלב זה נערכות ישיבות תאום בין האורתודונט לבין הרופאים המנתחים כדי להחליט על דרך הניתוח ודרך ההכנה האורתודונטית לקראתו. בחלק מפגישות התאום הללו משתתף גם המתרפא. לאחריו מגיע שלב הניתוח.

בשלב הניתוח המתרפא מתאשפז בבית חולים בו מתקיים הניתוח. בשלב זה המכשור האורתודונטי הקבוע (ברקטים) בעזרתו בוצעה עד כה ההכנה האורתודונטית עדין קיים על פני השיניים. הניתוח מתקיים תחת הרדמה כללית ואורך בין 2- 5 שעות בהתאם למידת השינויים הכירורגיים שמתבצעים בעצמות הלסתות והפנים. לאחר הניתוח המתרפא נשאר לצורך אשפוז בבית החולים. משך האשפוז נע בין 2-7 ימים שוב בהתאם למורכבות הניתוח.

בחלק מן המקרים נדרש קיבוע בין ליסתי לאחר גמר הניתוח כלומר הפה ננעל על-ידי חוטי מתכת למשך פרק זמן האורך בין 3-6 שבועות. בזמן זה נמנעת תנועת הלסתות ומתאפשר תהליך ריפוי המבטיח שמירה על עמדתן במיקום החדש. בפרק זמן זה ניזון המטופל מכלכלה נוזלית דייסתית.

התופעות הראשוניות לאחר הניתוח עשויות לכלול נפיחות בפנים, ירידה בתחושה בשפתיים, כאבים.

עם סיום שלב ההחלמה הראשוני (או לאחר פתיחת נעילת הלסתות) מתקיים שלב של טיפול אורתודונטי מסכם. בשלב זה נערכת התאמה סופית של השיניים לעמדה החדשה של הלסתות. אורכו המירבי של שלב זה הוא לרוב כ3-4 חודשים. במהלך שלב זה נערכות גם ביקורות כירורגיות לגבי יציבות התוצאה הכירורגית

עם סיום השלב המסכם מוסר המכשור האורתודונטי הקבוע ומתקיים שלב של טיפול אורתודונטי משמר הכולל הרכבה של מכשיר נייד או מכשיר קבוע נסתר. שלב זה נערך אחרי כל טיפול אורתודונטי וכמובן גם לאחר טיפול אורתוכירורגי. השלב אורך בין 6-12 חודשים ובו נערך מעקב אחרי יציבות התוצאה האורתודונטית.


עבור לתוכן העמוד