חיפוש רופא
שם משפחה
איזור בארץ
יישובים
התמחות
חיפוש לפי שם

אורתודונטיה לילדים ולמתבגרים-הפנו שאלות למנהלי הפורום שלנו:

 

 

 

ד"ר תמר פינקלשטיין

בעלת רשיון מומחה ליישור שיניים ולסתות.

חברת סגל המחלקה לאורתודונטיה בבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב.

סיימה לימודי רפואת שיניים וכן את התמחותה באורתודונטיה בבית הספר לרפואת שיניים ע"ש מוריס וגבריאלה גולדשלאגר, באוניברסיטת תל אביב.

 

 

 

 

 

ד"ר שמואל עיני 

בעל רשיון מומחה ליישור שיניים ולסתות.

מנהל ההתמחות במחלקה לאורתודונטיה בבית הספר להתמחויות ברפואת שיניים בבי"ח רמב"ם בחיפה.   

סיים את לימודי רפואת השיניים וכן את התמחותו בפקולטה לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית והדסה ירושלים. היו"ר היוצא של האגודה האורתודונטית.

 

 

  

 

 

ד"ר עודד יצחקי

בעל רשיון מומחה ליישור שיניים ולסתות.

חבר סגל המחלקה לאורתודונטיה בפקולטה לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית והדסה ירושלים.

סיים את לימודי רפואת השיניים וכן את התמחותו בפקולטה לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית והדסה ירושלים.

 

 

פורום זה ידון בטיפולים מוקדמים, טיפולים קונבנציונלים, בעיות גדילה והתפתחות, טיפולים מניעתיים ועוד. האגודה האורתודונטית מודה לכם על השתתפותכם. התכנים המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר המלצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה. נא לעיין בתנאי השימוש באתר

הוסף נושא חדש
שינה עם פה פתוח ג   | 17:23 22/07/2010
הקשר בין נשימה וליקויי סגר פרופ'' ירוחם זילברמן, מנהל הפורום   | 09:47 23/07/2010
לג'' שלום רב ותודה בעד הפניית שאלתך לפורום האגודה האורתודונטית,
ביחסי פנים הרמוניים (תקינים) וביחסי סגר תקינים, גם התיפקודים של מערכת פה - אף (נשימה, בליעה, דיבור) צריכים להיות תקינים. כאשר אחד התפקודים לקוי, מיד קיימת השפעת גומלין גם על המערכות האחרות.
בשאלתך את נוגעת בנושא הנשימה, אז הפעם נתרכז בנושא זה. נשימה תקינה צריכה להתבצע דרך האף, וכך תינוק יכול בו זמנית גם לינוק וגם לנשום. נשימה דרך האף מפתחת את חלל האף, שרצפתו הינה למעשה התקרה של החך (החלק העליון בפה). התפתחות האף לרוחב גורמת להרחבה של החך ושל קשת השיניים העליונה, וזה מגדיל את המקום לבקיעת השיניים הקבועות.
במידה ולילד יש הפרעה לנשימת אף (ויש סיבות רבות לכך) הוא יתחיל לנשום דרך הפה. בנשימת פה כמובן חלל האף נותר קטן ועל כן גם החך נותר צר וגבוה. בנוסף, כדי שהילד ינשום דרך הפה, הוא חייב לפתוח מעט את פיו, כלומר הלסת התחתונה יורדת מעט כלפי מטה. זה גורם לכך ששרירי הלחיים ילחצו יותר על קשת השיניים העליונה וזה גורם להצרות נוספת של הקשת. בנוסף, בזמן נשימת פה הלשון מונחת ברצפת הפה ואינה לוחצת על השיניים העליונות האחוריות בכיוון של הרחבת הקשת. גם זה מגביר את הנטייה להצרות של קשת השיניים העליונה. כאשר קשת זו נעשית יותר צרה, השיניים הקידמיות נוטות לבלוט יותר קדימה. במצב זה גם השפתיים לא נוגעות זו בזו בקלות וגם זה מגביר את הסימנים של הליקוי בסגר.
כפי שאת רואה הפרעה בתיפקוד אחד גורמת לשינויים מאד משמעותיים בכיוון של גדילה והתפתחות של כל הפנים. כבר לפני שנים רבות תופעה זו תוארה כ-adenoid facies, את מוזמנת להכנס ל-google ולקרוא בהרחבה על התופעה.
לדאבוננו לא הרבה רופאי ילדים ורופאי אף, אוזן וגרון ערים לתופעה זו. כשיש קושי בנשימת אף, על הרופא לדאוג שהילד יוכל לנשום באופן תקין, ללא תלות במספר דלקות בדרכי הנשימה העליונים שהוא סובל.
כמובן, האורתודונטים ערים לתופעה זו וכאשר מגיע אליהם לבדיקה ילד עם בעיות של נשימה, הם גם מפנים את הילד לרופא א.א.ג. וגם יש להם הכלים לטפל בבעיות שכבר נוצרו.
והדבר האחרון - ככל שמקדימים לטפל בתופעה, יותר קל לטפל בה והסיכוי להצליח בטיפול גבוה יותר.
בברכה חמה,
פרופ'' ירוחם זילברמן
תודה רבה על תשובתך המפורטת! ג   | 09:06 25/07/2010
לסת תחתונה קטנה טניה   | 12:08 7/02/2019
הוסף נושא חדש
עבור לתוכן העמוד