טיפול בקשתיות שקופות הינה טכניקה טיפולית ליישור שיניים שהולכת ותופסת תאוצה בשנים האחרנות בעולם יישור השיניים.

בשיטה זו, הרופא סורק דיגיטלית את מצב השיניים הקיים של המטופל/ת, מכין תוכנית טיפול וירטואלית על גבי המחשב אותה ניתן להציג למטופל ובהמשך מדפיס שורה של קשתיות שקופות האמורות להוביל את המטופל מהמצב הקיים בפיו ועד לסיום התוכנית כפי שהוכנה והוצגה על גבי המחשב.

כל קשתית נלבשת במשך כשבוע עד שבועיים (לפי הנחית הרופא) ובד"כ נמסרות למטופל 4-6 קשתיות להחלפה עצמאית בבית.

טיפול אורתודונטי כזה מתאים לכל הגילאים ומתאים לטיפול בטווח רחב של ליקויי בסגר.

לשיטת טיפול זו מספר יתרונות על פני השיטות המסורתיות של יישור שיניים:

  1. אסתטיקה – הטיפול כמעט ואינו נראה לעין. אין שימוש במיכשור מתכתי כלשהו על השיניים. גם כשהקשתיות בפה קשה יחסית להבחין בהן.
  2. משום שלא מודבק  שום דבר בפה המטופל, אין כמעט צורך בפגישות חרום(עזרה ראשונה) שהן ארוע שכיח בטיפול אורתודונטי הכולל הדבקת סמכים.
  3. קל יחסית לשמור על ההיגיינה האורלית – פשוט מסירים את הקשתית ומצחצחים שיניים. אין מכשירים או חוטים בהם יכולים להיכלא שאריות מזון.
  4. הטיפול מתוכנן באופן ממוחשב וניתן להציג באופן דיגיטלי וחזותי את הטיפול ואת התוצאה הסופית החזויה בפני המטופל.
  5. יש מעט מאוד תופעות לוואי בלבישת הקשתיות – לרוב אין תקופת הסתגלות משמעותית ואין הפרעה כלשהי בדיבור.
  6. היות והטיפול מתוכנן מראש הכח הפועל על השיניים הוא מתוכנן ומדוד ולכן לרוב אין תלונות על כאבים אלא על תחושת לחץ קל בלבד בימים הראשונים של לבישת הקשתית.

 

במסגרת החסרונות של שיטת טיפול זו ניתן לומר כי לרוב היא יקרה יותר מרוב טכניקות הטיפול המסורתיות וכי מבחינת הרופא הוא תלוי לחלוטין בשיתוף הפעולה של המתרפא – אי לבישת הקשתיות כנדרש תוביל לכך שלא תהיה התקדמות ממשית בטיפול.

את הקשתיות יש ללבוש במשך כל היממה למעט בזמן האכילה וצחצוח השיניים (אפשר להתפשר על הורדת הקשתיות ל 1-2 שעות ביום לטובת ארועים מיוחדים…). ניתן לשתות עם הקשתיות (כולל משקאות חמים). מומלץ להימנע מחשיפה מוגזמת לחומרים העשויים לצבוע את הקשתיות כמו שתיה עם צבעי מאכל חזקים או עישון.

 

יש לשמור על ניקיון הקשתיות בעזרת ניקוי שלה מתחת לברז מים פושרים. אין להרתיח את הקשתיות.

טיפול בטכניקה זו מתאים כאמור לכל גיל ולרבות מהפרעות הסגר הקיימות. את התאמת המטופל לשיטה ייקבע הרופא המומחה והוא גם זה שיקבע את הצילומים הדרשים.

קיימים בשוק מגוון רחב של חברות המייצרות קשתיות שקופות בטווח רחב של איכות ומחירים.  כל מומחה בוחר לעצמו את החברה/ות  איתן הוא עובד .

חשוב להזכיר כי גם בשיטה זו (כמו בשיטות המסורתיות) את תוכנית הטיפול מכין הרופא המומחה ולא מחשב אי שם בעולם (עם כל הכבוד למחשב) ולכן יש חשיבות רבה למקצועיותו, מומחיותו וניסיונו של הרפא בהתאמת תוכנית הטיפול למצבו של המטופל.