מכשור לינגואלי – סמכים המודבקים בחלק הפנימי של השיניים, אורתודונטיה בלתי נראית.
ברכותינו לרגל הדבקת המכשור הלינגואלי בפיך. להלן מספר הוראות חשובות ביותר. אנא קרא/י בעיון. הקפדה על כל ההוראות תקל על ההסתגלות הראשונית וכן תקצר את משך הטיפול.

תחושה
המכשיר נמצא בחלק הפנימי של השיניים ולכן באופן טבעי מגרה את הלשון ויוצר תחושה של גוף זר בפה. השיניים הקדמיות התחתונות נסגרות על הסמכים הקדמיים ובאזור השיניים האחוריות לרוב אין מגע כלל. דבר זה הינו מכוון והינו חלק מן הטיפול. במהלך הטיפול תחזור הסגירה למצב התקין.

כאב
בימים הראשונים לאחר הרכבת המכשור יורגשו כאבים בכל השיניים ולאו דווקא בשיניים "העקומות". כיון שהסגירה של השיניים מתבצעת על גבי המכשור קשה להימנע מכאב זה. לאחר כשלושה ימים הכאב מגיע לשיא ויורד לכ -50% לאחר כשבוע. לאחר כחודש לא נותרים כמעט כל השרידים לכאב או לתחושת אי הנוחות הראשונית. ניתן כמובן להיעזר בכדורים נגד כאבים במידת הצורך.

קשיי  דיבור
אותודונטיה לינגואלית כרוכה בתקופת הסתגלות שנעה בין שבוע לשלושה שבועות בממוצע בה המתרפא לומד לדבר עם המכשור המודבק בפיו. ההפרעה הנצפית קטנה יותר מזו שקיימת בלבישת מכשיר נייד עם חלקים פלסטיים, ולרוב נעלמת לחלוטין עם הזמן. בימים הראשונים לאחר הרכבת המכשור יורגשו כקשיי דיבור. כיוון שהלשון נמצאת במגע מתמיד עם המכשיר המהווה לגביה גוף זר, היא לרוב נשרטת וכואבת לאחר כשלושה ימים קשיי הדיבור מגיעים לשיא. כעבור כשבוע יש ירידה של כ- 50% ולאחר כחודש לא נותרים כמעט כל השרידים לקשיי דיבור. עליך לזכור כי מחקרים הוכיחו כי השומע מודע הרבה פחות לליקוי הדיבור מאשר המתרפא עצמו.

נקיון
קיימת חשיבות רבה לבריאות השיניים וניקיונן. סביב לסמכים מצטברים שיירי מזון ורובד חיידקים שיש צורך להסירם ביסודיות מרובה. יש להשקיע בניקיון לפחות חמש דקות פעמיים ביום. רצוי להשתמש בעזרים שונים כגון מי שטיפה עם פלואוריד, מברשות שיניים קטנות לניקיון בין השיניים וכדו'. כמו כן רצוי פעם ביום לצחצח ללא משחה, זמן רב יותר מהרגיל, על מנת להוריד את כל השאריות שהצטברו על גבי הסמכים. יש להקפיד ללכת לשיננית אחת לשלושה חודשים עקב הקשיים בניקוי המשטחים הפנימיים של השיניים.

שעווה
השעווה מיועדת להקלה על ההסתגלות למכשור החדש. השפה או הלחי עלולים להיפצע עקב נוכחות הסמכים. לפיכך מומלץ לשים גוש קטן משעווה על גבי הסמך. השעווה נשטפת מעצמה ואינה מזיקה גם אם בולעים אותה. ניתן לשים את השעווה מספר פעמים רב עד שאין יותר צורך בכך.

עזרה ראשונה
חוט דוקר מציק באופן טבעי יותר במכשור פנימי כיון שהלשון נמצאת במגע מתמיד עם המכשיר. יש לזכור כי כל רופא שיניים או סייעת יכולים להקל על הכאב על ידי חיתוך החוט הדוקר או הוצאת סמך שנפל עד למועד הביקור במרפאה. לצערנו מעט הרופאים העוסקים בטיפול בשיטה זו הן בארץ והן בעולם ולכן מומלץ לגלות סבלנות ולהיעזר בכל האביזרים להקלת הכאב (כגון שעווה) עד לביקור במרפאה. במידה והמרפאה סגורה, ניתן להשאיר הודעה ואנו נחזור אליכם במהירות האפשרית