חיפוש רופא
שם משפחה
איזור בארץ
יישובים
התמחות
חיפוש לפי שם

אורתודונטיה לילדים ולמתבגרים-הפנו שאלות למנהלי הפורום שלנו:

 

 

 

ד"ר תמר פינקלשטיין

בעלת רשיון מומחה ליישור שיניים ולסתות.

חברת סגל המחלקה לאורתודונטיה בבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב.

סיימה לימודי רפואת שיניים וכן את התמחותה באורתודונטיה בבית הספר לרפואת שיניים ע"ש מוריס וגבריאלה גולדשלאגר, באוניברסיטת תל אביב.

 

 

 

 

 

ד"ר שמואל עיני 

בעל רשיון מומחה ליישור שיניים ולסתות.

מנהל ההתמחות במחלקה לאורתודונטיה בבית הספר להתמחויות ברפואת שיניים בבי"ח רמב"ם בחיפה.   

סיים את לימודי רפואת השיניים וכן את התמחותו בפקולטה לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית והדסה ירושלים. היו"ר היוצא של האגודה האורתודונטית.

 

 

  

 

 

ד"ר עודד יצחקי

בעל רשיון מומחה ליישור שיניים ולסתות.

חבר סגל המחלקה לאורתודונטיה בפקולטה לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית והדסה ירושלים.

סיים את לימודי רפואת השיניים וכן את התמחותו בפקולטה לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית והדסה ירושלים.

 

 

פורום זה ידון בטיפולים מוקדמים, טיפולים קונבנציונלים, בעיות גדילה והתפתחות, טיפולים מניעתיים ועוד. האגודה האורתודונטית מודה לכם על השתתפותכם. התכנים המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר המלצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה. נא לעיין בתנאי השימוש באתר

הוסף נושא חדש
יישור שיניים ושתל אלי   | 20:19 8/08/2013
שן חסרה ושמירת מקום לשתל פרופ ירוחם זילברמן, מנהל הפורום   | 11:08 9/08/2013
אלי שלום רב ותודה בעד פנייתך לפורום האגודה האורתודונטית,
הנושא שאתה מעלה בהחלט בעייתי. כאשר מגיע מתרפא לאורתודונט והוא מאבחן שחסרה שן קידמית, לרוב החותכת הצדדית, עליו לקבל מספר החלטות:
1. האם זה הזמן המתאים להתחיל את הטיפול?
2. האם לסגור את המקום של השן החסרה ע"י הבאת השיניים האחוריות מאותו הצד קדימה, או לפתוח את המקום לשתל בעתיד?
לגבי השאלה הראשונה - לרוב יש בעיות נוספות, כגון מירווחים גם בין שיניים אחרות והמתרפא מעוניין לשפר את האסתטיקה ולכן מעוניין להתחיל בטיפול מיד.
לגבי השאלה השנייה היא נקבעת לרוב ע"י המקום שקיים בקשת עבור השן החסרה. במידה והמירווח קטן, נוטים לסגור את המקום, בתנאי שהניב, שיובא קדימה אינו רחב מדי, כי אז תהיה בעייה אסתטית של שתי שיניים רחבות מצד אחד של קידמת הפה. במקרים כאלו או כאשר המירווח די רחב, נוטים לפתוח מספיק מקום עבור שתל בעתיד.
במקרים שהרופא החליט על אופציה כזו, לרוב לקראת סיום הטיפול הוא אמור לבצע צילום רנטגן, או להפנות את המתרפא לרופא שיבצע בעתיד את השתל, כדי לבדוק שיש מספיק מקום בין השורשים לביצוע השתל. בהנחה שזה מה שבוצע, וגיל המתרפא לא מאפשר עדיין ביצוע שתל, על האורתודונט לשמור על המירווח. לעתים, למרות הדבקת שן מלאכותית שלכאורה אמורה לשמור על המירווח שנפתח, השורשים נוטים לחזור לעמדתן הקודמת, בעיקר אם לא בוצע יישור השורשים מהתחלה בהגזמה.
כפי שאתה כותב עברו שלוש שנים מאז סיום הטיפול, זהו פרק זמן בהחלט ארוך, ולדאבוננו לעתים השורשים "לא נשמעים" לנו והם זזים וכך כיום אין מספיק מקום לביצוע השתל ויש לחזור על הטיפול מחדש, עם כל אי-הנעימות הקשורה בכך, כולל הוצאה כספית נוספת.
השאלה האם יש אחריות של הרופא לתוצאה? איני סבור כך. באף טיפול רפואי אי-אפשר לתת אחריות למספר שנים. כל רופא שמכבד את עצמו ואת מקצועו יעשה את המירב בטיפול כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר האפשרית. הדרך היחידה לשמר את התוצאה ללא כל השפעות ביולוגיות וסביבתיות היא "להקפיא" את המתרפא בעת סיום הטיפול. איני סבור שמישהו ירצה או יסכים לדבר כזה. במקרים כגון זה של ביתך אני מניח שהרופא שטיפל בה יסכים לתת לכם הנחה מסויימת ממחיר הטיפול הרגיל שלו, לא כהודעה באחריות, אלא כי אתם כבר מתרפאים ותיקים שלו.
כמובן אם אתה סבור שהטיפול היה רשלני וכדאי שתיתייעץ על כך עם עורך דין העוסק בתחום של רשלנות רפואית, ותמצא רופא מומחה שיתן לך חוות דעת של מומחה על רשלנות, תוכל לתבוע את הרופא בבית דין חברים של ההסתדרות לרפואת שיניים, במידה והרופא הוא חבר בהר"ש, או לתבוע אותו בבית המשפט.
בברכה,
פרופ'' ירוחם זילברמן
הוסף נושא חדש
עבור לתוכן העמוד