חיפוש רופא
שם משפחה
איזור בארץ
יישובים
התמחות
חיפוש לפי שם

עוד לא מאוחר ליישר

הגדל

בשנים האחרונות חלה עלייה במודעות לטפולים אורתודונטים אצל מבוגרים.הטפול האורתודונטי המסורתי בסמכים מתכתיים ("ברזלים") המורכבים על השיניים חודשים ואף שנים, מרתיע רבים המעוניינים בשיפור המראה האסטטי של שיניהם וחיוכם.
עליה זו הביאה לדרישה לאלטרנטיבה אסתטית לסמכים האורתודונטים המסורתיים.

קיימות היום מספר שיטות חדשניות ליישור שיניים שפותחו מתוך מודעות מכוונת של האורתודונטיה לחשיבות האסטטיקה במהלך יישור השיניים והן מתאימות במיוחד לטפול במבוגרים.

 

סמכים שקופים


ישנם מספר סוגים של סמכים שקופים.חלקם עשויים מחמרים פלסטים או סיליקונים,וחלקם עשויים מחמרים קרמיים –חרסינה קשה, המשמשת גם למספר אפליקציות נוספות ברפואה.סמכי החרסינה המודבקים כמו סמכי המתכת על חזית השיניים, אינם משנים את צבעם, אולם הגומיות המשמשות לחבור החוט האורתודונטי אל הסמכים עלולים להיצבע מאוכל ושתיה כגון קפה, תה ,יין, חרדל, וצבעי מאכל שונים. גומיות אלה ניתנות להחלפה על ידי האורתודונט.

משך הטפול האורתודונטי תלוי בפקטורים רבים. בחלק מן הסמכים השקופים משך הטפול מתארך מעט עקב החכוך הגדול יותר הנוצר בין הסמך לבין החוט האורתודונטי.
הטפול בסמכים השקופים ניתן בכל מרפאה אורתודונטית, ועלותו יקרה מעט יותר מן הטפול בסמכים המתכתיים הרגילים.

 

סמכים לינגואלים 

 
שיטה חדשנית ליישור שיניים שבה הסמכים בלתי נראים: הם מודבקים בצידן הפנימי של השיניים במקום בחזית.שיטה זו שהחלה להתפתח בארצות הברית וביפן בשנות השבעים, נפוצה היום בעיקר בארצות אירופה והמזרח הרחוק.
שיטה זו מאפשרת אסתטיקה מקסימלית במהלך יישור השיניים.
המכשיר האורתודונטי הלינגואלי מורכב מסמכים המודבקים בצידן הפנימי של השיניים ומחוט קפיצי העובר ביניהם ומפעיל כוחות על השיניים. במהלך הטפול יש צורך בכיוון המכשיר הלינגואלי והפעלתו על ידי האורתודונט כל 5-6 שבועות. יש חשיבות רבה לשמירה טובה על הגיינת הפה.
הטפול מתאים לפתרון מגוון רחב ביותר של בעיות אורתודונטיות, החל מטפולים פשוטים בבעיות אורתודונטיות קלות וכלה בטפולים מורכבים ביותר.

נדרשת תקופת הסתגלות של כשבוע עד עשרה ימים למכשיר הלינגואלי. בתקופה הראשונה צפויים שיבושים קלים בהגייה של אותיות שורקות, צפויה אי נוחות ללשון וקשיים בלעיסה. תוך מספר ימים ההפרעות חולפות והלשון מוצאת את מקומה.

משך הטפול הלינגואלי איננו שונה ממשך הטפול בסמכים המתכתיים והוא תלוי בסוג הבעיה האורתודונטית. התוצאה גם היא אינה שונה מן התוצאה בטפול המסורתי אם כי ישנן מספר בעיות אורתודונטיות שניתן לפתור ביתר קלות וביתר מהירות עם הסמכים הלינגואלים.

עלות הטפול הלינגואלי יקרה יותר מטפול אורתודונטי רגיל,וזאת עקב השקעה רבה יותר בעלות המכשיר ובהכנתו המעבדתית באופן אינדיבידואלי לכל מתרפא. הטפול דורש הכשרה מיוחדת של האורתודונט וניסיון רב. בארץ ישנן מספר רב של מרפאות פרטיות המתמחות בתחום זה ומספקות טיפול לינגואלי מזה מספר שנים.
עקב העלות היקרה של התהליך המעבדתי, שיטה זו יקרה יותר מן השיטות הקונבנציונליות.


קשתיות שקופות (Invisalign ושיטות דומות)


היא שיטה חדשה ליישור שיניים ללא סמכים. בשיטה זו מתבצע יישור השיניים בעזרת פלטות שקופות העוטפות את השיניים. הפלטות ניתנות להורדה , והמתרפא צריך להרכיבן על השיניים 22 שעות ביממה. מורידים את הפלטות רק לצורך אכילה שתייה או צחצוח שיניים.
ב-invisalign הכנת הפלטות נעשית בעזרת טכנולוגית מחשב במעבדה בארצות הברית. מודל השיניים הנשלח למעבדה עובר סריקה ומאפשר בניית מודל שיניים ממוחשב, המאפשר סימולציה של הטפול האורתודונטי. על מודל זה מוזזות השיניים ונבנות מספר פלטות המתאימות לשלבים השונים של הטפול.
היתרון של שיטה זו הוא בנוחיות למתרפא., הפלטות נוחות יותר ללשון ולשפתיים מן הסמכים לסוגיהם. חסרון השיטה נעוץ באפשרות העומדת בפני המתרפא להוריד את הפלטות : על מנת להצליח בטפול יש צורך בהרכבה מתמדת של הפלטות.
השיטה מתאימה לטפול במגוון רחב של בעיות אורתודונטיות ויש להתייעץ עם האורתודונט על מנת לודא כי ליקוי הסגר ממנו סובל/ת המתרפא/ה מתאים לטיפול בשיטה זו.
עקב העלות היקרה של התהליך המעבדתי , שיטה זו אף היא יקרה יותר מן השיטות הקונבנציונליות.

עבור לתוכן העמוד